همواره به روز باشید

ورود به فروشگاه

کاربرد و طرز استفاده فرنچ پرس


فرنچ پرس

فرنچ پرس چیست؟

در واقع فرنچ پرس یکی از ابزار های مهم دم آوری قهوه دمی می باشد که به علت سهولت در کاربری در محیط کار، منزل ،سفر و طبیعت بسیار پر طرفدار است که با نام های دیگری همچون پرس پات ، پلانچر و به اشتباه فرانسه ساز نیز یاد می شود.

تاریخچه فرنچ پرس چیست ؟ و آیا در فرانسه اختراع شده است؟

این وسیله توسط آتیو کالیمانی در سال ۱۹۲۹ در ایتالیا اختراع شد و به تدریج در کشور های دیگر نیز تولید آن رواج یافت ولی این قهوه ساز در فرانسه به تولید انبوه و محبوبیت بی نظیری دست یافت و به این دلیل است که نام فرنچ پرس را برای آن برگزیدند.

انواع فرنچ پرس

فرنچ پرس ها را می توان از نظر کیفیت  به چند دسته تقسیم کرد.در ابتدا جنس و کیفیت بدنه یا پایه آن بسیار اهمیت دارد که در حال حاضر در بازار در چند مدل پلاستیکی و فلزی موجود هستند.پس از آن کیفیت شیشه مخزن  که معمولا در چند نوع نازک و ضخیم ارائه می شوند مهم است .اما شاید مهمترین درجه بندی کیفیت به فیلتر آن برگردد که ثمره کار که همان نوشیدنی شفاف است با یک رابطه مستقیم به جنس، کیفیت و دوام آن بستگی دارد.

فرنچ پرس

اجزای فرنچ پرس

این قهوه ساز از پایه یا استند،مخزن یا لیوان نوشیدنی،فیلتر یا صافی و درب که شامل یک اهرم پرس نیز می باشد تشکیل شده است.

پایه یا استند  :  وظیفه نگهداری و محافظت از لیوان یا مخزن فرنچ پرس را بر عهده دارد.

مخزن یا لیوان : محفظه ای است که پودر قهوه ، دمنوش ، چای و غیره برای دم کشیدن به داخل آن ریخته می شوند.

فیلتر یا صافی: عملیات صاف کردن و جدا سازی نوشیدنی از پودر و یا تفاله ها را برعهده دارد که میزان کیفیت آن بر شفاف بودن نوشیدنی تاثیر بسزایی دارد.

درب و اهرم پرس : در واقع درب ، اهرم و فیلتر به صورت یکپارچه به هم متصل هستند و بوسیله اهرم پرس می توان فیلتر را درون مخزن به حرکت در آورد.

نحوه استفاده از فرنچ پرس و کاربردهای آن

بطور کلی از کلاسیک ترین متد های دم آوری در جهان به حساب می آید که امروزه کاربرد های فراوانی به علت سهولت در کاربری و حمل ونقل در محیط کار ، خانه و حتی سفر را داراست. علاوه بر داشتن چنین خصوصیاتی می توان از فرنچ پرس در تهیه انواع دمنوش ها ، چای ها و گرفتن فوم شیر قابل قبول نیز استفاده کرد که ارزش داشتن این وسیله را برای ما چند برابر می کند.

آماده کردن قهوه با فرنچ پرس چقدر طول میکشد؟

آماده سازی قهوه دمی بطور متوسط با فرنچ پرس حدود ۴ دقیقه زمان می برد که به علت سهولت کاربری برای استفاده در منزل از روش های بسیار محبوب و پرطرفدار می باشد.

فرنچ پرس

طرز تهیه قهوه دمی یا به اصطلاح قهوه فرانسه با فرنچ پرس در منزل یا محیط کار؟

در ابتدا می بایست ظرف و یا لیوان فرنچ پرس را با آب داغ گرم نمایید. دلیل این کار این است که در انتها نوشیدنی با دمای بهتری را در دسترس داشته باشید.

در مرحله بعد باید دانه قهوه خود را بوسیله آسیاب یا گرایندر بصورت درشت آسیاب نمایید و آن را درون ظرف یا مخزن فرنچ پرس خالی نمایید . مقدار آن باید معادل هر نفر ۸ گرم باشد و برای معادل سازی آن در منزل می توانید از قاشق غذا خوری که هر عدد آن معادل ۵ گرم است استفاده نمایید.

سپس آب داغ را بصورت همگون بروی پودر قهوه بریزید، مقدار آن به ازای هر نفر ۱۲۰ سی سی ( یک لیوان سر خالی ) می باشد، لازم به ذکر است که دمای آب در دم آوری قهوه با فرنچ پرس نقش مهمی را ایفا می کند بدین ترتیب که دمای آن باید بین ۹۲ تا ۹۶ درجه سانتی گراد ( یا به اصطلاح آبی که ۳۰ ثانیه از جوش آمدن آن می گذرد ) باشد در غیر این صورت آب داغ قهوه شما را می سوزاند و طعم نامطبوعی را به آن می بخشد.

بعد از حدود ۴ دقیقه تا ۴ دقیقه و ۳۰ ثانیه زمان دم کشیدن می توانید اهرم پرس را به آرامی و بصورت یکنواخت و تنها یکبار به سمت پایین بفشارید که این عمل باعث جداسازی پودر ها از نوشیدنی و جمع آوری آن ها در انتهای مخزن می شود. در اینجا نیز لازم به ذکر است که زمان نیز مانند دما تاثیر بسزایی در دم آوری شما دارد به این صورت که اگر از زمان دم کشیدن کمتر باشد نوشیدنی شما بطور کامل دم نمیکشد ( under extraction) و اگر زمان بیشتری صرف شود نوشیدنی شما به اصطلاح اوور (over extraction) میشود و طعم تلخ و نامطلوبی را پیدا می کند.

در مرحله پایانی پس از سرو بسیار مهم است که تمامی نوشیدنی خود را از مخزن خالی نمایید زیرا بعد از این زمان نیز عصاره گیری به قوت خود انجام می پذیرد که میتواند قهوه و یا نوشیدنی شما را  از دم آوری و طعم دلخواه مورد نظر خود دور نماید.

بهترین راه برای شست و شو فرنچ پرس بعد از دم آوری چیست؟

برای شست و شو این وسیله بعد از دم آوری میتوانید از آب ولرم استفاده نمایید و نیازی به بکار گرفتن هیچ کدام از مواد شوینده ندارید.

آیا با فرنچ پرس قهوه فرانسه با کیفیت قابل قبولی می توان دم کرد؟

در ابتدا می بایست به لغت رواج پیدا کرده قهوه فرانسه اشاره کرد که شاید استفاده قهوه دمی بسیار صحیح تر برای آن باشد اما از آن که بگذریم اگر دانه قهوه بصورت صحیح آسیاب شود و کیفیت کلی وسیله نیز قابل قبول باشد می توان قهوه دمی با کیفیتی در حد دستگاه های فیلتر کافی  بوسیله قهوه ساز فرنچ پرس دم کرد.

آیا فوم شیر با کیفیتی می توان بوسیله فرنچ پرس تهیه نمود؟

بسیاری از کسانی که در محیط کار ، منزل و یا در طبیعت طرفدار خوردن قهوه هایی بر پایه اسپرسو اعم از کاپوچینو و لاته می باشند از این وسیله برای درست کردن فوم خود استفاده می نمایند. بدین صورت که شیر از قبل گرم شده خود را درون مخزن  میریزند و با چندین بار حرکت فیلتر بوسیله اهرم پرس درون شیر فوم قابل قبولی را برای تهیه انواع نوشیدنی خود تهیه می کنند.

چه نکاتی را برای خرید فرنچ پرس باید مدنظر قرار دهیم؟

بدلیل اینکه هر فرد با هر درجه علمی از قهوه قادر است قهوه دمی قابل قبولی در هر کجا و در هر زمان بدون نیاز به برق یا وسیله حرارتی دم کند می تواند دلایل خوب و محکمی برای خرید آن باشد. فرنچ پرس ها برای خرید از نظر کیفیت ، ظرفیت ، قیمت و پارامتر های دیگر تقسیم بندی می شوند:

قیمت قهوه ساز:

یکی از اولین فاکتورهایی که برای خرید مورد توجه قرار می گیرد قیمت فرنچ پرس می باشد که چه در محصولات برند چه در محصولات با درجه کیفی پایین تر آن نسبت به ابزارهای دم آوری هم رده خود به مراتب کمتر است.

ظرفیت قهوه ساز : (فرنچ پرس چند کاپ بخریم؟)

بسته به تعداد نفرات خود میتوانید ظرفیت آن را تعیین کنید که در حال حاضر در بازار مدل ها بطور کلی از تک کاپ  تا ۸ کاپ تقسیم می شوند که البته مدل تک کاپ و ۲ کاپ آن دارای طرفدار بیشتری می باشد.

کیفیت قهوه ساز:

شاید از نظر بسیاری از افراد مهمترین فاکتور انتخاب هر وسیله ای کیفیت آن باشد که فرنچ پرس هم که می خواهد قهوه روزانه شان را تهیه کند از این قاعده مستثنی نیست. در درجه بندی کیفیت آنها هم قطعا چند برند هستند که در بین طرفداران محبوبیت خاصی را دارا هستند که همگی از کیفیت های مطلوبی در قسمت مخزن شیشه ای، فیلتر ٬جنس پایه ٬ درب و اهرم پرس برخوردارند.

بهترین و محبوبترین برند ها و مارک های فرنچ پرس کدامند؟

قطعا در صنعت دم آوری قهوه چند برند هستند که با فاصله زیادی در حال حرکت هستند که از هریو ، بیالتی  و غیره می توان نام برد که در زمینه فرنچ پرس برند هریو ساخت ژاپن وضعیت بهتری نسبت به سایر رقبا خود دارد.

آیا دم آوری قهوه در خانه بوسیله فرنچ پرس از موکاپات بهتر است؟ چه تفاوتی دارند؟

در کل قیاس موکاپات و فرنچ پرس تا حدودی غیر ممکن بنظر می رسد به این دلیل که هر کدام در نهایت نوشیدنی خاص خود را تولید می کنند. چه موکاپات که با آن می توان اسپرسو تهیه نمود و چه فرنچ پرس که بوسیله آن می توان قهوه دمی درست کرد هر دو می توانند در لوازم شما جایگاه خود را داشته باشند.

در کل خرید فرنچ پرس از لحاظ قیمت ، سهولت در کاربری و ارائه قهوه دمی با کیفیت قابل قبول می تواند مورد توجه قرار گیرد اما از لحاظ دوام و ظرافت بیش از حد آن بخصوص در بحث شست و شو باید دقت و حساسیت بیشتری به خرج داد.

قهوه ساز فرنچ پرس

0 دیدگاه “کاربرد و طرز استفاده فرنچ پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *